Říkáte si někdy, že rohlíky a housky v obchodech už zdaleka nejsou to, co bývaly? Samozřejmě pominuli malé pekárny, které nám neservírují ošizené hnusy, co vydávají za pečivo. Zkuste si doma upéct vlastní housky, rohlíčky či bulky. Ozdobíte si je podle chuti pomocí soli, kmínu, máku či sezamových semínek. Když pečivo vyndáte z trouby, rozlyne se ta nádherná vůně čerstvého pečiva. Ta, co kterou jsme znali z našeho mládí. Ale pozor, jak jednou ochutnáte domácí rohlíčky nebo houstičky, už se vám to nebude chtít kupovat v obchodech.
Pro dokončení můžete použít hrubozrnnou sůl, kmín, mák či sezam, podle toho, co máte rádi.
Všechny suroviny dáme do mísy a vypracujeme hladké těsto. Připravujete-li těsto v robotu, zapněte jej na nižší otáčky, těsto zpracujete asi za 10 minut. V ruce těsto trvá zpracovat o něco déle (aby vám to šlo lépe od ruky, přilijte o 30 ml mléka navíc).
Těsto dáme na vál a rozděláme ho na 4 stejné díly. Každý díl skulíme do bochánku a necháme na teplém místě 20 minut vyzrát (odpočinout) pod utěrkou nebo pod potravinářskou fólií, aby těsto neokoralo.
Postup na rohlíky: Každý bochánek rozválíme na kruhovou placku tlustou zhruba 3 mm a rozdělíme jako pizzu na 8 stejných dílů. Z jednotlivých trojúhelníků stáčíme rohlíky, od kraje do špičce. Rohlík ještě trochu rukama zaválíme, aby se těsto pěkně spojilo a při kynutí a pečení se rohlík nerozevíral, a také aby se rohlík trochu natáhl. Rohlíky můžeme nechat rovné nebo vytvarovat do oblouku.
Postup na housky: Z každého bochánku vyválíme váleček a rozdělíme ho na 8 stejných dílů. Každý znova vyválíme a rozdělíme na tři prameny. Z nich upletene houstičky. Pleteme od středu nejdříve k sobě, poté housku převrátíme a dopleteme. Tak nám vznikne rovnoměrný tvar. Přikryjeme utěrkou nebo fólií a necháme 45 minut kynout. Pečení stejné jako u rohlíků.
Postup na bulky: Z každého bochánku vyválíme váleček a rozdělíme ho na 8 dílů. Každý skulíme do bochánku.
Připravené pečivo (rohlík, housku či bulku) vložíme na připravený plech, opět přikryjeme utěrkou či potravinářskou fólií, aby pečivo neokoralo, a necháme kynout 45 minut.
Vykynuté pečivo vložíme do trouby rozpálené na 230°C a pečeme 11 minut. Do trouby vložíme před pečením hrnek s vodou, aby se pečivo peklo ve vlhkém prostředí.
Hrníčkové houskové knedlíky Hrníčkový Míša dort Hrníčkový Tiramisu z pomazánkového másla Hrníčkové svatební koláčky Hrníčkové palačinky Hrníčkové malinové brownies Domácí těstoviny Hrníčková bramborová vánočka Hrníčková perníková čokoládová bomba Hrníčková koprová kulajda
Naši partneři